Syrop z pędów sosny

Syrop z pędów sosny jest znakomitym lekarstwem wykrztuśnym i przeciwbakteryjnym. Swe znakomite walory zawdzięcza bogactwu olejku sosnowego, zawierającego m.in. pinen i borneol. Syrop ten zaleca się w nieżycie górnych dróg oddechowych, chrypce, suchym, męczącym kaszlu ze skąpą wydzieliną. Niesie ulgę w przeziębieniu, grypie, katarze, zapaleniu oskrzeli i gardła. Działa napotnie. Z uwagi na bogactwo witaminy C i soli mineralnych, syrop ten wpływa ogólnie wzmacniająco na organizm.

Syrop z pędów sosny

Wyciąg z pędów sosny jest składnikiem wielu gotowych syropów dostępnych w aptekach.

Dorośli powinni zażywać po 1 łyżce 3-4 razy dziennie, dzieci po 1 łyżeczce 3 razy dziennie (w nasilającej się chorobie 4 razy). Syrop sosnowy można dodawać do herbatek ziołowych np. lipowej, z kwiatów bzu czarnego, bądź jako zwykły dodatek do herbaty z cytryną.

Składniki: * 0,5 kg pędów sosny * o,5kg cukru Przygotowanie: * Pędy przebrać, usunąć z nich brązowe łuski. Wsadzić do dużego słoja, zasypywać  kolejne warstwy cukrem i postawić w nasłonecznionym miejscu na około 1 miesiąc. * Gdy cukier całkowicie się rozpuści należy odcedzić powstały syrop przez gazę, mocno wycisnąć resztki pędów i przelać syrop do wyparzonych buteleczek lub słoiczków i przechowywać w suchym, chłodnym miejscu. ** Pędy sosny najlepiej zbierać na przełomie kwietnia i maja. Długość pędów nie powinna przekraczać 12cm, dłuższe nie mają już tyle wartościowego soku. Należy również pamiętać, aby zrywając młode pędy umożliwić drzewku rozrastanie się, więc nie należy zrywać wszystkich pędów z gałęzi.

Pędy sosny

Komentarze

comments

Dodaj komentarz